Mikroszkoła Włochy : Jak to się zaczęło...

Jak to się zaczęło...

W czerwcu 2015 roku nasze dzieci zakończyły edukację w przedszkolu. Jak wielu rodziców stanęliśmy przed pytaniem, co robić dalej. Publiczne podstawówki w naszej okolicy pękały w szwach, a nauka na zmiany była smutną rzeczywistością. Młodsze dziecko na rano do przedszkola, starsze na popołudnie do szkoły – tak mija dzień za dniem. Bez czasu na wizytę w parku, ulubione zajęcia dodatkowe. Wieczorami długie chwile w towarzystwie zmęczonej pociechy i prac domowych...

Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. W cztery rodziny (tu więcej o nas) postanowiliśmy, że stworzymy niepubliczną Szkołę Podstawową MIKROSZKOŁĘ WŁOCHY, która jest połączeniem:
  • szkoły prywatnej, bo zapewniamy miejsce przystosowane do nauki i opiekę profesjonalnego nauczyciela, 
  • spółdzielni edukacyjnej, bo każdy udziałowiec (rodzina) korzysta z naszych zasobów i jest zaproszony do brania na siebie części odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcie, 
  • edukacji domowej, bo rodzice włączają się do organizacji pracy szkoły i mają duży wpływ na jej funkcjonowanie (poza tym u nas jest jak w domu ;)). 
Pierwsze kroki pomagała nam stawiać Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, w której środowisku zrodził się pomysł zakładania mikroszkół. 

Jesteśmy fascynatami metody Marii Montessori i innych metod edukacji otwartej. W naszej szkole przestrzeń dostosowujemy do zajęć, nauczyciel podąża za uczniem mogąc w pełni realizować swoje zawodowe aspiracje. W Mikroszkole dzieci od 5 do 9-latków uczą się razem w jednej wielowiekowej grupie, która liczy około 16 osób. Obszerna 45-metrowa wysoka na blisko 4 metry sala do pracy i przyszkolny ogródek w warszawskich Włochach to wielkie zalety lokalizacji szkoły.

Nasze dzieci wychowujemy w duchu chrześcijańskim, co jest odzwierciedlone w programie szkoły i jej zasadach. Jesteśmy otwarci na uczniów ze specjalnymi potrzebami. Wspólne odkrywanie świata, podsycanie pasji naszych dzieci, wytrwałe poszukiwanie prawdy, dobra i piękna jest dla nas ważniejsze niż wyniki testów.

===

Na naszej mikroszkolnej drodze spotkaliśmy wielu wyjątkowych ludzi, którzy utwierdzili nas w przekonaniu, że to co robimy jest bardzo ważne. Niektórych zgodzili się specjalnie dla nas powiedzieć, dlaczego małe szkoły takie jak nasza do dobry kierunek w edukacji najmłodszych. Kliknij i posłuchaj wypowiedzi ekspertów!

===

Posłuchaj audycji z Radia Warszaw na temat alternatywnego podejścia do edukacji, w którym mówimy o naszych motywacjach i inspiracjach.