Zrzut ekranu 2022-05-16 o 13.18.00.png

Nasza historia

W 2015 roku w cztery rodziny poszukiwaliśmy dobrego miejsca dla swoich kończących przedszkolną przygodę córek. W Warszawie dobrych miejsc nie brakowało, jednak pozostawały poza naszym zasięgiem finansowym. Dodatkowe obawy budziła „reforma sześciolatkowa” – od września dzieci z rocznika 2009 miały obowiązkowo spotkać się w pierwszej klasie.

Poznaliśmy się w przedszkolu Montessori. Nasze dzieci zasmakowały kameralnej, przyjaznej i mądrej edukacji. Wiedzieliśmy już, że jesteśmy gotowi nadal inwestować w ich edukację – nie tylko środki materialne, ale też czas, zaangażowanie i nasze talenty.

Żadne z nas nie było do tej pory związane zawodowo z edukacją. Z pomocą przyszła nam Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin (dziś Collegium Verum) z koncepcją tworzenia sieci mikroszkół. Spodobała nam się wizja szkoły dla kilkanaściorga dzieci uczących się w wielowiekowym środowisku pod okiem nauczyciela profesjonalisty. Szkoła Wyższa dała impuls i wsparcie na początek, a my przystąpiliśmy do działania.

Znaleźliśmy lokal, który udało nam się zarejestrować. Przemyśleliśmy sposób finansowania szkoły, pragnąc by działała na zasadzie spółdzielni, której udziałowcy (rodzice wszystkich uczniów) solidarnie ponoszą koszt utrzymania mikroszkoły. Zaczęliśmy się dokształcać poprzez lektury, zbierane w terenie inspiracje, studia podyplomowe. Byliśmy przekonani, że w naszej szkole nie będzie dzwonków, kar, systemowo wspomaganej rywalizacji. Chcieliśmy czerpać z metod edukacyjnych, które pomagają rozwijać się dzieciom odpowiadając na ich indywidualne potrzeby. Wiedzieliśmy, że naszą szkołę będzie wyróżniał jej kameralny charakter - „mikrość”.

Szkoła rozpoczęła działalność we wrześniu 2015 roku z czterema dziewczynkami na pokładzie. Odbyliśmy dziesiątki spotkań z osobami zainteresowanymi naszą inicjatywą. Do pierwszych czterech uczennic zaczęły dołączać kolejne dzieci. Co roku rekrutujemy nowe rodziny. Grupa wczesnoszkolna osiągnęła swoją planowaną liczebność, rozwijamy działalność klas starszych. Współpracujemy z grupami edukacji domowej i rodzinami uczącymi dzieci w domu.

Nasza historia: Informacje

Media o Mikroszkole

Lubimy dzielić się naszymi doświadczeniami, dlatego chętnie przyjmowaliśmy zaproszenia do rozmowy w miłych miejscach i z ciekawymi osobami.

Odwiedziliśmy kilka rozgłośni radiowych, nakręciliśmy krótki film, który pokazuje naszą szkołę u jej początków.

Od czasu powstania większości materiałów Mikroszkoła dojrzała, a nasze horyzonty poszerzyły się. Jednak mamy nadzieję, że ich obejrzenie i odsłuchanie sprawi Wam przyjemność i pomoże poznać naszą szkołę jeszcze lepiej.

20160928_192101_2_29366295793_o_edited.jpg
Nasza historia: Informacje

Opowiadamy o wielkiej sile małych społeczności

TEDxLublin

Trójka Polskie Radio

Aleteia

Przeczytaj

Aleteia

Opowiadamy w radiu o specyfice mikroszkoły i naszej codzienności.

Polskie Radio 24

Opowiadamy o przyczynach i okolicznościach powstania Mikroszkoły.

Polskie Radio 24

Mówimy o naszej inicjatywie w kontekście przepełnionych szkół.

Trójka Polskie Radio

Opowiadamy o tym, że można uruchomić "własną" szkołę.

Radio Plus

Wzięliśmy udział w audycji poświęconej alternatywnym formom edukacji.

Radio Warszawa

Posłuchaj spotu radiowego, w którym (własnymi głosami :) zapraszamy by do nas dołączyć!

Nasza historia: Lista